Український ринок хліба: тиски зростання собівартості та прогнозоване подорожчання
Листопад 2022 року може стати черговим періодом підвищення цін на хліб в Україні. За прогнозами президента Всеукраїнської асоціації пекарів та голови компанії “Київ Хліб” Юрія Дученка, роздрібні ціни на хлібобулочні вироби можуть зрости ще на 10-15%. Таке зростання продиктоване об’єктивними факторами, які впливають на собівартість виробництва.
Ціни на хліб вже підвищилися в жовтні на 5-10% за результатами переговорів з торговими мережами. Проте, як зазначає Дученко, це підвищення не покрило фактичне зростання витрат виробників, оскільки собівартість продукції зростала ще суттєвіше. Практично всі основні складові виробництва продовжують дорожчати:
Очікується, що з листопада по кінець року ціни на борошно підвищаться ще на 11%, упаковку – на 10%, логістичні послуги – на 8%, газ – на 11%, а електроенергію – також на 11%.
Окремою проблемою стали перебої із постачанням борошна, спричинені браком запасів торішньої пшениці та зростаючим експортом продовольчого зерна нового врожаю. Це призводить до постійного зростання ціни на внутрішньому ринку, ускладнюючи роботу виробників хліба.
Якщо заплановане на листопад підвищення цін на 10-15% не відбудеться, виробники можуть бути змушені скорочувати обсяги постачань до торговельної мережі через брак коштів на закупівлю сировини. Споживання хліба в Україні, до речі, за останній рік вже знизилося приблизно на 5%, частково через подорожчання.
Водночас Юрій Дученко запевняє, що листопадове підвищення стане останнім у 2022 році – у грудні нових змін цін на хлібобулочні вироби не планується.
Джерело: Мінфін, 27 жовтня 2022 року
🔗 Source