Нацбанк не бачить необхідності стимулювати банки до більших інвестицій в ОВДП

Національний банк України не бачить необхідності стимулювати банки до збільшення інвестицій в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) на даному етапі, оскільки попит на них залишається стійким. Разом з тим, уряд продовжує шукати шляхи фінансування військових зусиль, у тому числі за рахунок додаткових внутрішніх запозичень від банків як найбільших інвесторів в ОВДП.

Національний банк України не бачить потреби у стимулюванні банків до збільшення інвестицій в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП)

Національний банк України (НБУ) повідомив, що наразі не вбачає потреби у стимулюванні банків до збільшення інвестицій в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

“Наразі ж у такому стимулюванні немає потреби, попит на ОВДП залишається стійким завдяки привабливим ринковим ставкам“, – підкреслюють у Нацбанку.

У січні 2023 року НБУ вже запровадив можливість покриття банками обов’язкових резервів за рахунок бенчмарк-ОВДП. Однак, починаючи з середини лютого, Міністерство фінансів не розміщувало цей вид ОВДП.

Поточний стан інвестицій банків в ОВДП

  • За даними НБУ, станом на 15 липня у власності банків перебувало 43% всіх випущених урядом ОВДП, які знаходяться в обігу.
  • Справедлива вартість ОВДП в портфелях банків складає близько 786 млрд грн, що становить близько чверті від чистих активів банківської системи.

Оцінки та прогнози НБУ

  • Регулятор не вбачає ризиків у тому, що банки концентрують значні обсяги своїх активів в одному інструменті – ОВДП.
  • За оцінками Нацбанку, цьогоріч банки інвестують в ОВДП 570 млрд грн, що відповідає обсягам 2023 року (566 млрд грн).
  • Уряд вже залучив від банків 273 млрд грн на фінансування військових дій.

Потреба у додатковому фінансуванні

  • Україна відчуває суттєвий дефіцит коштів для фінансування військових дій, який становить близько 500 млрд грн до кінця року.
  • Уряд готується вносити зміни до Податкового кодексу та підвищувати ставки основних податків, а також залучати додаткові внутрішні запозичення, зокрема від банків як найбільших інвесторів в ОВДП.

🔗 Source