Глобальна податкова реформа під загрозою: політична ситуація в США ставить під сумнів міжнародну угоду

Угода про перегляд оподаткування транснаціональних корпорацій опинилася під загрозою зриву через політичну ситуацію в США. Реалізація епохальної податкової реформи, яка мала б перерозподілити $200 млрд щорічного прибутку на користь держав, де ведуть бізнес великі компанії, знаходиться під загрозою.

Фінансова угода під загрозою: невизначеність у США ставить під сумнів глобальне реформування оподаткування

Financial deal at risk: Uncertainty in the US casts doubt on global tax reform

Довгоочікувана міжнародна угода про перегляд оподаткування великих транснаціональних корпорацій опинилася під загрозою зриву через законодавчий параліч у США, повідомляє Financial Times.

Компонент Один: Перерозподіл прибутку

Понад 140 країн, включаючи Україну, мають цього тижня подати текст договору, розроблений під керівництвом Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Цей «Компонент Один» мав би запустити процес ратифікації угоди країнами, що перерозподілило б близько $200 млрд річного прибутку на користь держав, де транснаціональні компанії ведуть свій бізнес.

Країни вводять односторонні податки

Однак ще до початку ратифікації кілька країн, зокрема Канада, Кенія та Нова Зеландія, порушили попередні домовленості та запровадили односторонні податки проти великих технологічних груп – крок, якого глобальна угода була покликана уникнути.

Перешкоди для ратифікації в США

Дипломати та аналітики побоюються, що остаточні домовленості можуть так і не бути реалізовані, оскільки угода потребує ратифікації США, що наразі видається майже нереальним. Республіканська партія США рішуче виступає проти угоди, а для ратифікації необхідні дві третини голосів у Сенаті.

“Якщо США не ратифікують її, це буде піррова перемога. Ми матимемо щось, що не працюватиме”, – заявив Алан Маклін, голова податкового комітету ОЕСР.

Умови набрання чинності угоди

Для набрання чинності угода має бути ратифікована парламентами принаймні 30 країн, в яких розташовані штаб-квартири не менше ніж 60% зі ста найбільших транснаціональних корпорацій. Ця вимога практично неможлива без участі США.

Можливе європейське рішення

Міністр фінансів Франції Бруно Ле Мер, ключовий учасник переговорів, закликав усі сторони докласти максимальних зусиль, щоб угода набула чинності. Втім, минулого тижня він попередив: “Якщо ні, у нас є європейське рішення“.

Основні компоненти угоди

  1. Новий підхід до розподілу прав держав на оподаткування прибутку найбільших міжнародних бізнес-груп, за яким кожна країна зможе оподатковувати прибуток групи, що продає товари чи послуги на її території, незалежно від наявності у групи бізнес-одиниць.
  2. Впровадження глобального мінімального податку на прибуток у розмірі 15% для компаній з річним доходом понад 750 млн євро (таких у світі близько ста).

Втім, реалізація цієї епохальної реформи міжнародного оподаткування все ще перебуває під загрозою через політичну ситуацію в США.

Опубліковано 22 листопада 2022 року на основі матеріалів Financial Times.

🔗 Source