Експерти МВФ попереджають про критичне зростання світового боргу: що робити країнам, щоб уникнути фінансової кризи

За прогнозами МВФ, світовий борг може перевищити 100% світового ВВП до кінця цього десятиліття. Посткризове зростання боргу, фінансування зеленого переходу та старіння населення – ось основні фактори цього тривожного тренду. Експерти пропонують країнам переглянути пріоритети витрат, провести реформи у сфері соціального забезпечення та скасувати неефективні податкові пільги, щоб зменшити борговий тягар.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) попереджає про стрімке зростання світового боргу

Відповідно до нещодавнього звіту МВФ, світовий борг може перевищити позначку в $100 трлн до кінця 2024 року. До кінця цього десятиліття він наблизиться до 100% світового ВВП.

Хоча прогнозується, що борг стабілізується або зменшиться приблизно в двох третинах країн, він все одно залишиться значно вищим, ніж до пандемії COVID-19. Більше половини світового боргу та близько двох третин світового ВВП припадає на країни, де борг не стабілізується.

За прогнозами МВФ, заборгованість продовжить зростати в багатьох країнах, включаючи США, Великобританію, Бразилію, Францію, Італію та ПАР. Це пояснюється державними витратами на боротьбу з наслідками пандемії, а також фінансуванням зеленого переходу, старіння населення та питань безпеки.

Світовий ризик заборгованості

  • Рівень майбутнього боргу в разі надзвичайно несприятливого сценарію оцінюється на 20 відсоткових пунктів ВВП вище базового прогнозу МВФ, досягаючи 115% ВВП у 2026 році.
  • Це пов’язано з тим, що високий борг сьогодні посилює вплив слабшого економічного зростання, жорсткіших фінансових умов і підвищення процентних ставок на майбутні рівні боргу.
  • Ризик заборгованості значно відрізняється між країнами з розвиненою економікою (134% ВВП у 2026 році) та країнами, що розвиваються (88% ВВП у 2026 році).

Рекомендації МВФ

МВФ рекомендує країнам з розвиненою економікою:

  • Переглянути пріоритети витрат
  • Провести реформи у сфері соціального забезпечення
  • Збільшити доходи за рахунок непрямих податків
  • Скасувати неефективні податкові пільги

Це допоможе зменшити тягар боргу та забезпечити стійкий економічний розвиток.

🔗 Source